Poprzednia aktualnośćPowrót do listy aktualnościNastępna aktualnośćDrukujNowości budowlane
Zgodnie z tradycją, we Wszystkich Świętych i Zaduszki, udamy się na cmentarze, by uczcić pamięć najbliższych osób. Trzeba zatem nieco wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie nagrobków i dokonać ewentualnych korekt. Drobne naprawy można bez problemu wykonać we własnym zakresie, bez konieczności korzystania z usług remontowych specjalistycznych firm.
Oto kilka czynności, które w połączeniu z użyciem najnowszych produktów firmy Atlas, zapewnią szybką i efektywną renowację:
Punkt 1: szorujemy
Prace porządkowe rozpoczynamy od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Powszechne jest pojawianie się na nagrobkach mchów, grzybów lub pleśni. Należy je usunąć mechanicznie, szczotką drucianą (beton lub lastrico) lub szorstką ściereczką (marmur). Po oczyszczeniu i wyschnięciu podłoża, najlepiej jest dwukrotnie pokryć go preparatem grzybobójczym, stosując kilkugodzinne przerwy. Tworzy się wówczas bezbarwna powłoka, odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
Punkt 2: wypełniamy ubytki
Usunięcie wierzchniej warstwy brudu uwidoczni ewentualne uszkodzenia. Ubytki i spękania na powierzchni i krawędziach płyt, o grubości od 5 mm do 30 mm, w grobowcach betonowych można naprawić przy pomocy zaprawy szybko twardniejącej, wypełniając nią brakujące elementy i wyrównując za jej pomocą zniszczoną powierzchnię.
Punkt 3: sklejamy
W przypadku:
- szczelinowatego pęknięcia cokołu czy innych kamiennych elementów,
- konieczności przyklejenia marmurowych tablic na powierzchniach pionowych lub poziomych,
- przymocowania płyt z innego kamienia lub gazonu na kwiaty
konieczne jest zastosowanie odpowiednio mocniejszej zaprawy.
Punkt 4: impregnujemy
Pomniki i płyty nagrobne narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego: promieniowania UV, niskich i wysokich temperatur, deszczy i wszelkich zanieczyszczeń środowiska miejskiego. Dlatego, po dokonaniu drobnych napraw, warto je całościowo pokryć warstwą bezbarwnego, silikonowego preparatu do zabezpieczania nasiąkliwych elementów kamiennych oraz podłoży wykonanych z betonu i materiałów ceramicznych. Tak zabezpieczona powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku, dodatkowo go oczyszczając.
Artykuł powstał na podstawie informacji prasowych firmy ATLAS.
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz