Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Nowości budowlane

Powrót do listy aktualnościDrukujNowości budowlane


NOWOŚCI BUDOWLANE - Z FUGĄ, CZY BEZ?
Z FUGĄ, CZY BEZ?
dodano: 2010-10-26 07:56:58

 

Zainteresowanie bezfugowym klejeniem płytek ceramicznych jest coraz większe, ze względu na uzyskanie dzięki tej technice maksymalnie równych powierzchni płaszczyzny. Stosowanie tej techniki wiąże się jednak z posiadaniem kilku ważnych informacji. W przeciwnym razie nie uda się uzyskać odpowiedniego efektu.

 

Technologia bezfugowego przyklejania płytek, czyli na styk, jest możliwa jedynie przy zastosowaniu odpowiednich płytek (tzw. rektyfikowanych), których krawędzie poddawane są mechanicznemu frezowaniu. Mają one odpowiedni wymiar (+/- 0.2 mm). Obróbce takiej można poddać zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe. Ostatecznie uzyskuje się okładzinę ceramiczną, w której płytki przylegają jedna do drugiej. Ma to optycznie dać efekt płaskiej i jednorodnej płaszczyzny.

 

Specjalna technika cięcia podczas wytwarzania, z jednej strony pozwala zabezpieczyć górne krawędzie płytki przed możliwością wyszczerbienia, a z drugiej – powoduje powstawanie niewielkiej szczeliny, która zamiast zaprawą, wypełnia się mikroodłamkami materiału z krawędzi płytki, a podczas codziennej eksploatacji – brudem, tłuszczem, pyłem, roztoczami, itp. Dlatego zaleca się stosowanie przynajmniej 1 lub 2 mm fugi. Określenie "układanie na styk" jest umowne. Fugi, zabezpieczają przed pękaniem i umożliwiają trwałe przyleganie do podłoża. Chronią przed przenikaniem wody i brudu do wnętrza spoiny, ułatwiają utrzymanie okładziny ceramicznej w czystości. Zabezpieczają też w istotny sposób brzegi płytek przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Sposób przyklejania płytek rektyfikowanych jest analogiczny, jak w przypadku tradycyjnych. Wybór zaprawy zależy od rodzaju płytki, poziomu jej nasiąkliwości wodnej, miejsca aplikacji (wewnątrz, na zewnątrz) rodzaju podłoża oraz wielkości płytki. Najczęściej zaleca się użycie specjalistycznych zapraw o zwiększonej elastyczności (C2). Na szczególną uwagę zasługują kleje marki Atlas. W miejscach szczególnie narażonych na działanie szkodliwych czynników, np. stałe zawilgocenie i agresywne środowisko chemiczne, powinno się stosować zaprawy epoksydowe. Uzyskujemy w ten sposób spoiny o dużej odporności na wodę, czynniki biologiczne, kwasy i silne środki czyszczące. Dlatego może być stosowana np. w kabinach prysznicowych, basenach, pralniach.

 

materiały wykorzystane: informacje prasowe firmy ATLAS.


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj