Słowa kluczowe: oczko wodne, ogród, rośliny, styropian, zimowanie,

DrukujWoda w ogrodzie


ZIMA W OGRODZIE - OCZKA WODNE

Listopad to ostatni miesiąc, w którym można zapobiec zniszczeniu roślin przez przymrozki. Jednak cały proces przygotowania do zimy najlepiej zacząć wcześniej, aby nas nie zaskoczyła i nie zniszczyła wypielęgnowanych roślin. Niektóre rośliny nadają się do tego, aby przetrwać chłód, ale większość z nich na pewno by zamarzła. Wtedy trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do czasu aż znów przyjdzie wiosna.

 


Stawy głębsze niż 1 m.
Stawy, które mają głębokość większą niż 1 m. są w lepszej sytuacji niż te płytsze, ponieważ jeśli rośliny są posadzone na większej głębokości woda tam nie zamarznie np. miniaturowe odmiany grzybieni warto umieścić na głębokości min. 40 cm. Rośliny zimozielone też wymagają opieki, ponieważ są one odpowiedzialne za wytwarzanie tlenu potrzebnego rybom do życia. Trzeba wtedy pamiętać o odgarnianiu śniegu z tafli stawu.

 


Małe oczka wodne
Jeśli nasze jeziorko jest małe, dość płytkie i ma pionowe ścianki, koniecznie trzeba przed zimą je opróżnić z wody (pozostawiamy tylko 5 cm warstwę wody na samym dnie). Jeśli tego nie zrobimy zbiornik może ulec poważnemu uszkodzeniu i przez to zimowanie w nim roślin nie będzie możliwe.

Rośliny zimozielone trzeba przenieść do pomieszczeń zamkniętych i dodatkowo trzeba je sztucznie doświetlać. Z kolei rośliny niezimozielone np. strzałki wodne i tataraki można pozostawić na zimę na dnie stawu, jedyne co trzeba zrobić to okryć roślinki tak, aby nie zamarzły i nie utraciły wilgoci.

 


Różne sposoby zimowania
Są różne sposoby na utrzymanie roślin przy życiu podczas zimy. Oto kilka sprawdzonych metod, aby rosliny wodne mogły spokojnie przterwać zimę.


1. W stawie
- Wyciągamy ze stawu rośliny egzotyczne, a te które są na tuż pod powierzchnią wody przenosimy głębiej. Rośliny wystające ponad taflę wody przycinamy tak aby jak najwięcej światła dochodziło od stawu (starczy wysokość ok. 30 cm nad powierzcchnię wody). Zciętych roślin jednak nie wyrzucamy ale kiedy już przyjdą mrozy obłożymy nim przerębel. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym odśnieżaniu.


2. Bez wody - Po opróżnieniu stawu z wody, rośliny pozostawiamy w nim umieszczając je w koszach. Kosze stwiamy na dnie, a rośliny podlewamy dużą ilością wody (warstwa wody na dnie powinna mieć ok 10 cm.). na koniec kosze zasypujemy grubą warstwą suchych liści.


3. W piwnicy - Rośliny, które są zimnozielone przenosimy do piwnicy (innym odpowiednim miejscem jest garaż), powinna tam panować temperatura ok. 5-10 °C. Umieszczamy je w wypełnionych wodą plastikowych pojemnikach (muszą być szczelne!) lub (jeśli ktoś ma) w akwarium. Rośliny trzeba doszczelnić np. świetlówkmi. Lampy powinny być zapalone przez cały dzień.


4. Rośliny egzotyczne - Jeśli ktoś posiada gatunki roślin egzotycznych np. piscji i hiacyntów, powinien je trzymać zimą w pojemnikach wypełnionych gliniastą ziemią lub ewentualnie piaskiem. Obficie podlewamy (woda musi mieć być min. 2 cm ponad warstwę podłoża). Rośliny powinny przebywać w jasnym i ciepłym miejscu (odpowiednia temperatura to min. 15°C). Pojemniki powinny stać jak najbliżej okna. Trzeba je często podlewać i nawozić preparatem dla roślin akwariowych.

 


Przerębel
Jeśli w naszym oczku wodnym mieszkają zwierzęta, niezbędne jest zrobienie przerębla, który by dostarczał im tlen. Należy przebić się przez zamarzniętą powierzchnię i następnie wykorzystać styropinowe kręgi. Powodują one, że woda nie zamarza, a toksyczne substancje, które powstają w wyniku gnicia roślin są stopniowo uwalniane do powietrza.

 


Budowa styropianowych kręgów
Styropianowe kręgi są zbudowane z dwóch elementów. Pierwszy z nich to styropianowy pierścień, a drugi to pokrywa zabezpieczająca przed zamarzaniem. Jeszcze zanim zaczną się mrozy trzeba kręgi umieścić na wodzie (ważne, aby były częściowo zanurzone na ok. 10 cm). Sztuczny przerębel powinien być zbudowany tak, aby dodatkowe obciążenie nie było problemem (obciążamy go za pomocą piasku).


Niestety kiedy temperatura znacznie spada zwykły przerębel ze styropianowych kręgów nie wystarcza. Warto wtedy się zaopatrzyć w napowietrzacz zasilany pompką membranową. Dzięki niemu do wody dostaną się poruszające się pęcherzyki powietrza. Przez ich ruch woda nie zamarznie i dodatkowo dotleni jeziorko. Istnieje jeszcze kilka urządzeń zapobiegających zamarzaniu np. pływaki z pompką wirnikową, a nawet takie, które są wyposażone w grzałki ocieplające wodę przy mrozach dochodzących nawet do -20°C.

 

 

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj