Słowa kluczowe: farby, malowanie, pędzle, remont, wałki do malowania, wykończenia ścian,
Menu
Poprzedni artykułNastępny artykułDrukujŚciany wewnętrzne
Malowanie pomieszczeń należy do najczęściej samodzielnie wykonywanych prac remontowych i wykończeniowych. Nie jest to zadanie trudne, ale końcowy efekt zależy w dużym stopniu od staranności przygotowania podłoża oraz doboru właściwych materiałów malarskich i narzędzi.
Zanim zaczniemy malować
Ściany i sufit, zanim zostaną pokryte warstwą farby, musimy tak przygotować, aby podłoże było równe i gładkie, czyste oraz gwarantujące dobrą przyczepność nowej powłoki.
Powierzchnie wcześniej niemalowane
Powierzchnie dotychczas niemalowane, po ewentualnej naprawie drobnych uszkodzeń pokrywamy preparatem gruntującym, który zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża. Gruntowanie przeprowadzamy jedno- lub dwukrotnie, zależnie od intensywności wchłaniania preparatu.
Uwaga!
Do malowania świeżych tynków można przystąpić dopiero wtedy, gdy dostatecznie wyschną i osiągną wilgotność nie wyższą niż 6%.
Powierzchnie malowane kolejny raz
Przy przygotowaniu ścian wcześniej malowanych musimy przede wszystkim sprawdzić czy stara powłoka dobrze przylega do podłoża i jaki rodzaj farby był uprzednio użyty. Po zwilżeniu fragmentu ściany spróbujmy szpachelką zeskrobać powłokę. Jeśli farba nie daje się oderwać, to spokojnie możemy pokryć ją nową warstwą. W przeciwnym razie czeka nas pracochłonne usunięcie starej powłoki i dopiero po zagruntowaniu oczyszczonego podłoża można będzie przystąpić do malowania.
Czyszczenie powierzchni
Przed malowaniem powierzchnie ścian i sufitu trzeba też zmyć wodą z dodatkiem np. płynu do naczyń. Trudne do usunięcia rdzawe plamy, np. po zalaniu lub osady nikotyny, musimy "zaizolować" specjalną farbą rozpuszczalnikową - w przeciwnym razie po pewnym czasie przenikną one przez nową powłokę. Podczas przygotowań nie zapomnijmy o osłonięciu taśmą malarską listew przypodłogowych, obramowania okien i drzwi, a także gniazdek i wyłączników elektrycznych.
Wałkiem czy pędzlem
Obecnie produkowane farby do ścian i sufitów można nakładać zarówno pędzlem jak i wałkiem, a wybór narzędzia uzależniamy głównie od gładkości malowanej powierzchni. Na podłożach chropowatych lepsze efekty uzyskamy używając pędzla, który łatwiej wprowadzi farbę we wszelkie zagłębienia. Natomiast wałkiem możemy w pewnym stopniu kształtować fakturę powierzchni dobierając długość włosia na wałku i gęstość farby.
Uwaga!
Malowanie wałkiem ścian czy sufitów pokrytych tynkiem cienkowarstwowym na gładkich elementach prefabrykowanych może być ryzykowne. Przy słabej przyczepności tynku i dużej lepkości farby może nastąpić "nawijanie" tynku na wałek.
SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH LUB WYKOŃCZENIOWYCH?
ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ! |
Powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz