Słowa kluczowe: pnącza jednoroczne, pnącza wieloletnie, podpory, rośliny pnące,
Menu
Poprzedni artykułNastępny artykułDrukujRośliny w ogrodzie
Jeśli chcemy ładnie ozdobić nieciekawą zewnętrzną ścianę domu lub altankę, najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie roślin pnących.
Rośliny pnące są ozdobne ale i praktyczne. Nie tylko ładnie wyglądają, ale także chronią inne rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem, a ludzi przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Tego typu rośliny mają bardzo różne wymagania, więc bez problemu dopasujemy taką, która będzie odpowiadać wymaganiom naszego ogrodu.
Wybór rośliny
Przede wszystkim trzeba wybrać roślinę, która najbardziej pasuje do ogrodu.
Po drugie trzeba zdecydować czy roślina ma być wieloletnia (wtedy możemy ją sadzić w dowolnym czasie) czy jednoroczna.
Kolejnymi pytaniami, na które warto sobie odpowiedzieć są:
- czy roślina ma wyrosnąć wysoko,
- w jakiej porze roku powinna zakwiatać
- oraz czy będzie rosnąć w miejscu zacienionym czy wręcz odwrotnie.
Trzeba pamiętać, że roślinom pnącym trzeba zapewnić podpory, które wytrzymają ich ciężar (dotyczy to m.in. glicynii). Natomiast w momencie kiedy zaczynają się zbyt szybko rozrastać (np. chmiel), trzeba je odpowiednio przycinać.
Podpory
Wyróżniamy trzy rodzaje podpór:
. Poziome - są odpowiednie dla roślin o sztywnych pędach.
. Pionowe - najbardziej będą tu pasować rośliny o pędach wijących.
. Kratownice - do tego typu podpór nadają się najbardziej rośliny, które przyczepiaja się do podpór za pomocą ogonków liściowych.
Rodzaje roślin
Pnącza wieloletnie:
. Glicyna;
. Wiciokrzew;
. Pnące róże;
. Akebia;
. Chmiel;
. Groszek wielokwiatowy;
Gatunki, które są przez cały rok zielone:
. Bluszcz;
. Trzmielina pnąca;
. Zimozielony wiciokrzew;
Pnącza jednoroczne:
. Nasturcje;
. Wilce;
. Powoje;
. Tunbergia;
Pnącza jednoroczne można również zasadzić na balkonie w donicy. Mogą spokojnie rozwijać się w takich warunkach, a później mogą nam służyć jako parawany. Nie można zapomnieć o ich regularnym podlewaniu. Oprócz tego dobrze jest je nawozić. Pnącza jednoroczne potrzebują dużo słońca, a większość wieloletnich woli miejsca zacienione. W pełnym zacienieniu może rozwijać się niewiele roślin są to np. hortensja pnąca czy bluszcz. Bluszcz należy również do grupy roślin, które nie potrzebują podpór. Do przyczepienia się do ściany służą mu tzw. organy czepne.
Pielęgnacja
Czynność | Pnącza wieloletnie | Pnącza jednoroczne |
Sadzenie | Na wiosnę ziemię wokół tych roślin należy spulchnić i dodać kompost. Najlepiej jeśli przed zasadzeniem dno miejsca gdzie będzie rosnąć pnącze wysypiemy 15 cm warstwą np. żwiru, dzięki temu unikniemy przelaniu podłoża | Lubią przepuszczalna i żyzną ziemię |
Nawożenie | Na wiosnę potrzebują nawozu o przedłużonym działaniu. Dodatkowo można to powtórzyć w okolicach sierpnia. | Potrzebują nawozów płynnych, które dolewa się do wody, aby potem tą mieszanka podlać roślinę |
Cięcie | Kiedy kwitną na tegorocznych pędach przycinamy je pod koniec zimy. Jeśli natomiast kwitną na pędach ubiegłorocznych tniemy w okresie kwitnienia. | Przycinamy wtedy kiedy uznamy to za konieczne. |
Powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz