Słowa kluczowe: drzwi, oświetlenie, projekt domu, projektant domu,

DrukujInne


OŚWIETLENIE WEJŚCIA DO DOMU

Oświetlenie przed wejściem do domu lub w jakimkolwiek innym miejscu na zewnątrz budynku powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania. Wtedy musimy zdecydować jak powinno być ono rozmieszczone i którędy trzeba będzie przeciągnąć przewód zasilający.

 

Najbardziej praktycznym oświetleniem wejścia domu jest zamontowanie kinkietów nad drzwiami wejściowymi lub obok nich. Oprócz tego możemy zamontować oświetlenie halogenowe lub plafony do daszku nad drzwiami wejściowymi. Dodatkowo możemy zamontować oświetlenie w stopniach schodów wejściowych i w ścianie wzdłuż nich. To zależy od tego jaki efekt świetlny chcemy osiągnąć. Bardzo ładnie prezentują się również słupki świetlne montowane wzdłuż wejścia do domu. Ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć kable oświetleniowe przed wilgocią. Lampy powinny być zasilane napięciem sieciowym 230 V, lub niskim 12-24 V ale z użyciem transformatora.

 

Przy wyborze oświetlenia wielogodzinnego sterowanego zegarem lub wyłącznikiem zmierzchowym, powinniśmy wybrać energooszczędne świetlówki kompaktowe światła. Włącznik zmierzchowy uruchamia oświetlenie o zmroku a gasi je wieczorem. Próg natężenia światła możemy ustawić samemu lub zostawić ustawienia fabryczne. Sam włącznik składa się z sondy i centrali. Sonda jest odpowiedzialna za stopień natężenia światła natomiast centrala przenosi sygnał z sondy do lamp. Ze względów estetycznych jak i bezpieczeństwa sonda nie powinna być widoczna. Zazwyczaj umieszcza się ją 2-2,5 m nad ziemią poza zasięgiem światła.

Do reflektorów powinniśmy zastosować halogeny albo inne żarówki skupiające światło.

Warto je również zastosować przy oświetleniu działającym na czujnik ruchu. Przy nim możemy również zastosować napięcie sieciowe.  Czujnik ruchu uruchamia jedną lub więcej lamp, gdy wyczuje ruch w kontrolowanym przez siebie obszarze. Długość świecenia ustawiamy sami. Czujnik jest montowany nad ziemią, jako samodzielne urządzenie lub wmontowywany jest w lampę. Ma wbudowaną sondę natężenia światła, aby uruchamiać się dopiero po zachodzie słońca. Powinien wyczuwać ruch na obszarze od 5 do 15 m.

 

Uwaga! Od mocy czujnika lub włącznika zależy ile lamp będziemy mogli do niego podłączyć.

 

Jeśli chcemy, aby światło zapalało się tylko o wyznaczonych godzinach, możemy zamontować programator sterujący. Możemy zakupić programator mechaniczny, w którym sami ustawiamy godziny zapalania lamp. W programatorach elektronicznych możemy nawet ustawić działanie oświetlenia w poszczególne dni tygodnia. Jeżeli chcemy zmienić tryb ustawienia, powinniśmy mieć zamontowany włącznik do ręcznego sterowania. Powinien on być skonfigurowany z przekaźnikami sygnału, aby po upływie doby zaczęły działać pierwotne ustawienia.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj