Słowa kluczowe: elektryka, lampy, ogród, światło, światłowody,
Menu
Poprzedni artykułNastępny artykułDrukujInne
Oświetlenie ogrodu, to jego bardzo istotny element: pozwala swobodnie poruszać się po ogrodzie nocą, umożliwia organizowanie w nim wieczornych spotkań towarzyskich, a przede wszystkim jest elementem dekoracyjnym. Dobrze dobrane oświetlenie, tworzy w ogrodzie wyjątkowy klimat.
Rozplanowanie rozmieszczenia lamp i dobór ich rodzaju, najlepiej powierzyć specjaliście - architektowi krajobrazu. Ważne, aby światło nie wpadało do okien - szczególnie do sypialni, ale dobrze by oświetlało miejsca często uczęszczane nocą. Aby zostało rozmieszczone z wyczuciem, i bez przesady. Obecnie na rynku mamy całą gamę urządzeń oświetleniowych, które można wmontowywać w elementy małej architektury
Gdzie użyć?
Dosyć mocne oświetlenie potrzebne jest w miejscach, z których najczęściej się korzysta - wzdłuż ścieżek czy schodów. Oświetlone powinny też być bramy i drzwi. Warto pomyśleć o specjalnych rozwiązaniach przy altanach czy innych miejscach spotkań towarzyskich.
Przed samym wejściem do domu (albo w jego pobliżu) dobrze jest zamontować lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu. Dzięki temu będą oświetlały drogę do naszych drzwi tylko wtedy jak ktoś będzie przechodził. Dzięki odpowiedniej stylizacji wyglądają bardzo efektownie a przy tym oszczędzają energię. Dobrym rozwiązaniem na zaoszczędzenie energii jest zakup automatów zmierzchowych włączających światło po zmroku oraz automatów czasowych, które włączają światło o ustawionych godzinach.
Jeśli chcemy optycznie powiększyć nasz ogród, oświetlenie powinno być skoncentrowane w głębi posesji.
Jak działa?
Lampy ogrodowe obsługuje się za pomocą tablicy rozdzielczej. Dostępne są też elektroniczne systemy sterujące (z możliwością włączania i wyłączania, programowania na dłuższy czas). Bardzo wygodnym rozwiązaniem są czujniki zmierzchowe.
Przy wyborze tradycyjnej sieci elektrycznej należy zastosować mniejsze napięcie najlepiej 12 lub 24 V i oczywiście wybrać lampy przystosowane do pracy przy takim napięciu.
Można używać żarówek różnego rodzaju, najsilniejsze światło dają halogeny.
Światłowody
Najbardziej energooszczędną i zarazem bezpieczną opcją są światłowody. W tych systemach do prądu podłączony jest tylko projektor, jedynie końcówka światłowodu znajduje się w oprawach lamp. Można również za ich pomocą (jeśli nie pokryjemy ich izolacją świecą na całej długości) skonstruować efektowne oświetlenie ścieżek czy schodów.
WAŻNE, aby:
. Lampy nie oślepiały.
. Lampy nie psuły estetyki ogrodu w dzień, najlepiej, aby były prawie niezauważalne.
. Praca zamontowanych czujników nie była zakłócana przez inne źródła światła (np. latarnie uliczne).
. Lampy były zabezpieczone przed dostawaniem się do wewnątrz wody i kurzu oraz wykonane z materiałów niekorozyjnych, specjalnie zabezpieczonych.
Powrót do listy artykułów
Komentarze (4)
polecam czujniki zmierzchowe, przynajmniej nie trzeba o tym myslec
polecam czujniki zmierzchowe, przynajmniej nie trzeba o tym myslec
Komentarz z dnia 18.02.2010 r. zamieszczony przez Mat.
odpowiedz
Światlo zapalajace sie na czujnik ruchu to siwetna sprawa. Raz, ze wygoda, dwa ze bezpieczeństwo:)
Światlo zapalajace sie na czujnik ruchu to siwetna sprawa. Raz, ze wygoda, dwa ze bezpieczeństwo:)
Komentarz z dnia 18.02.2010 r. zamieszczony przez ed_edd_eddy.
odpowiedz
trzy, że trafisz do drzwi wejściowych wracajac z imprezy:D
trzy, że trafisz do drzwi wejściowych wracajac z imprezy:D
Komentarz z dnia 18.02.2010 r. zamieszczony przez cracked_hedgehog.
odpowiedz
bardzo fajnym pomysłem są lampy słoneczne. Przez dzień ładują sie promieniami slonecznymi a w nocy s...
bardzo fajnym pomysłem są lampy słoneczne. Przez dzień ładują sie promieniami slonecznymi a w nocy swiecą pięknym światłem:D i to bez żadnego okablowania, wystarczy je wbic w ziemię.
Komentarz z dnia 18.02.2010 r. zamieszczony przez Lunathic.
odpowiedz
dodaj swój komentarz