Poprzednia aktualnośćPowrót do listy aktualnościNastępna aktualnośćDrukujNowości budowlane
Niedawno powstałe Centrum Nauk Przyrodniczych, należące do Instytutu Matematyki i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Groningen (Holandia), dalekie jest wyglądem od typowych uniwersyteckich budynków.
Centrum Nauk Przyrodniczych zostało zaprojektowane jako gigantyczne sklepione przejście, które okalają ścieżki dla pieszych, żywopłoty i drzewa. Dziewięć kondygnacji, zielone dachy wyłaniające się z podłoża czy most biegnący nad parkiem to dopiero początek innowacji. Układ pomieszczeń budynku zaplanowany został tak, aby studenci mogli spoglądać przez okna na zieleń otaczającą kampus. Poprzez zastosowanie świetlików dachowych dopuszczono do sal wykładowych, laboratoriów i biur więcej światła. Klimatyzacja regulowana jest za pomocą zrównoważonego podziemnego systemu akumulacji ciepła.
W budynku na próżno szukać stalowych konstrukcji. Zostały one zasłonięte przez zielone elewacje kompozytowe. Przejrzyste panele elewacyjne zostały wykonane z płyty poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Wodoszczelność elewacji zapewnia z kolei wewnętrzny system odwadniania i gumowe uszczelki zamontowane w krańcowych ramach profili.
Sama inwestycja została przemyślana bardzo rozsądnie, co pozwoliło na osiągnięcie znacznych oszczędności finansowych oraz wpłynęło na jakość strukturalną i ostateczny wygląd budynku.
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz