Słowa kluczowe: adaptacja pomieszczeń, kanalizacja, łazienka, przebudowa pokoju, rury, wentylacja,

DrukujŁazienka


JAK ZROBIĆ ŁAZIENKĘ Z POKOJU?

Podczas modernizacji mieszkania czy domu decydujemy się niekiedy na utworzenie dodatkowej łazienki kosztem np. pokoju. Zamiana taka jest możliwa, ale musimy się liczyć z różnymi problemami.

 

Najczęściej komplikacje pojawiają się przy doprowadzeniu instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu wydajnej wentylacji, gdyż nieprzyjemne zapachy oraz wytwarzana podczas kąpieli para wodna muszą być szybko odprowadzone na zewnątrz.

 

 

Niezbędne instalacje
Wyposażenie łazienki w przybory sanitarne (wannę lub brodzik, umywalkę, miskę sedesową) wymaga doprowadzenia do nich rur z zimną i ciepła wodą, a także przewodów kanalizacyjnych. W przypadku przewodów z.w. i c.w.u. mamy swobodę w wyborze miejsca podłączenia do istniejącej instalacji, kierując się jedynie wygodą i estetyką poprowadzenia dodatkowych rur po możliwie najkrótszej trasie.
Poważnym problemem może być natomiast prawidłowe ułożenie rur kanalizacyjnych ze względu na ich dużą średnicę (dla odpływu od miski ustępowej 110 mm) oraz konieczności zapewnienia przynajmniej 2% spadku w kierunku odpływu. Jeśli więc w sąsiednich pomieszczeniach nie przebiega pion kanalizacyjny to jedynym rozwiązaniem będzie zamontowanie kompaktowego urządzenia przetłaczającego ścieki. Można do niego podłączyć odpływy wszystkich przyborów sanitarnych, a ścieki będą transportowane cienkim przewodem (30 - 40 mm) do miejsca wygodnego odprowadzenia ich do pionu kanalizacyjnego.
Jeśli modernizujemy również instalacje elektryczną, to nie wolno montować w odległości mniejszej niż 60 cm od krawędzi wanny czy brodzika żadnych wyłączników, gniazdek czy oświetlenia, a cały obwód zasilający musi być wyposażony w wyłącznik różnicowo-prądowy.

 

 

Jak zapewnić wentylację?
Jeśli w pomieszczeniu istnieje wlot do kanału wentylacyjnego, to dla zapewnienia przewietrzania nowej łazienki wystarczy założyć w drzwiach kratkę lub tuleje nawiewne umożliwiające napływ powietrza z innych części mieszkania. Intensywność wentylacji można zwiększyć montując wentylator kanałowy sterowany np. wyłącznikiem oświetlenia. Przy braku dostępu do kanału wentylacyjnego, montujemy wentylator w ścianie zewnętrznej, przy czym powinien on posiadać samoczynne żaluzje przymykające przepływ powietrza gdy urządzenie nie pracuje.

 

Uwaga!
Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, aby w razie upadku osoby np. na skutek zasłabnięcia nie blokowała ona możliwości ich otwarcia.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj